Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Marek Piegus, uczeń szóstej klasy, wyróżnia się na podwórku tym, że ciągle jest strapiony. Okazuje się, że prześladuje go wiecznie pech. Nawet najbardziej błahe sprawy w jego wydaniu zmieniają się w niesamowite przygody. Mieszkał w pokoju z kuzynem – sportowcem Alkiem oraz kabareciarzem Anatolem Surmą. Jedna z przygód Marka wydarzyła się podczas odrabiania lekcji. Najpierw przeszkodziło mu czterech kolegów potem Czesiek z Grześkiem wypuścili w pokoju pchły. Ciotka Dora zemdlała dowiedziawszy się, że jest zapchlona. Następnie podczas przepychanki z trzema bokserami uszkodzona została wiolonczela pana Surmy. Pan Cedur, który uznał, że rzekomo Surma stroi z niego żarty odpłacił się wezwaniem pogotowia. Do Marka wpadli jeszcze koledzy z „bombą” – na szczęście nie wybuchła. Na koniec przyszedł pan z wędką i zaczął demolować dom. Zabrało go pogotowie. Widząc bałagan Marek uciekł z domu.

Druga przygoda rozegrała się w szkole. W dniu imienin pani Okulusowej Marek został dyżurnym. Do jego obowiązków należało zajmować się przerośniętymi. Miał ogolić Zdeba (zaciął go), zrobić manicure Bubie, podpowiadać szyfrem Pumeksowi. Nauczyciel Pitagoras wszedł w momencie, gdy przystrajanie klasy zakończyło się porażką i bałaganem. Dowiedział się, że kredę zjadł Papkiewicz, a Piegus bawi się w fryzjera. Skarcił go za robienie głupich min i głupie śmiechy, których powodem był łaskoczący chłopca pies (imieninowy prezent). Gdy Marek wylał atrament do klasy wszedł dyrektor i wezwał jego rodziców.

Trzecia przygoda była wynikiem wagarów, na jakie wraz z kolegami udał się Marek. Gdy siedział na ławce jakiś chłopak przez przypadek zamienił jego tornister. Następnie Marka zaczął ścigać pan z końską twarzą. Uciekł do domu. Dopiero tu zorientował się o zamianie teczek. W nocy obudził go alarm pana Surmy, który dostrzegł złodzieja. Milicja nic nie wykazała, nie wierząc zeznaniom kabareciarza, a jeden z milicjantów zemdlał podczas pobierania krwi. Nazajutrz po szkole nieznajomy zwrócił Markowi jego plecak. Chłopak udał się z kolegą do Młocin, jednak do domu nie wrócił. Zrozpaczeni rodzice zaczęli bezskuteczne poszukiwania, jednak ani pogotowie, ani milicja nie miały wieści o chłopcu. Pan Surma postanowił na własną rękę zająć się śledztwem.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Niewiarygodne przygody Marka Piegusa - streszczenie szczegółowe
2  Niewiarygodne przygody Marka Piegusa - cytaty
3  Niewiarygodne przygody Marka Piegusa - plan wydarzeńKomentarze: Niewiarygodne przygody Marka Piegusa - streszczenie w pigułce

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: